Tidigare utställningar

Konstnärer 1998-2011

Lennart Alves
Jacob Anckarsvärd
Maria Andersson
Tobias Andersson
Karin Mamma Andersson 
Lotta Antonsson
Gerd Aurell
Matthias van Arkel  
Ásmundur Ásmunsson Island   
Helena Backman 
Arthur Bagen Nederländerna
Alex van de Belt Nederländerna 
Keren Benbenesty Australia, Frankrike
Sadie Benning USA
Erik Berglin fotohögsk.   
Angela L. Bergström
Karl Bergström    
Kristian Berglund 
Tobias Bernstrup     
Mats Bergqvist    
Isak Bergh  
Sara Berner
Kristina Berning Münster 09
Hans Biezen Nederländerna    
Ernst Billgren    
Helene Billgren 
Dana Birnbaum   
Johanna Björkqvist    
Sara Björnsdóttir Island   
Svava Björnsdótti Island
Conny Blom    
Margrét H. Blöndal Island
Malin Bogholt  
Nina Bondeson 
Katarina Bonnevier
Egills Bormanis Lettland 
Marc Boswell USA 
Tom van den Boomen Nederländerna
Anders Boqvist
Carl Boutard
Victoria Brännström
Lars Brunström 
Karin Broos
Sara Broos 
Bernat Brosch Tyskland
Ester Bruggink Nederländerna
Susanne Buddenberg
Liv Bugge Norge 
Magnus Bärtås  
Jan Cardell
Marie Carlsson 
Christine Clemessen Danmark
Lena Cronqvist 
Patric Dahlberg  
Piet Dirkx Holland 
Henk van Dyck Nederländerna  
Natalie Djurberg 
Jan van den Dobbelsteen Nederländerna
Cheryl Donnegan
Vladimir Dosenovic (Bosnien) 
Peteris Dzigurs Lettland    
Peter Echer
Anna Ekman
Carin Ellberg    
Karin Elmgren    
Leif Elggren 
Nils Engler    
J.H.Engström
Magnus Engström 
Malin Eriksson
Jennifer Espling    
Maya Eizin Öijer 
Peter Eskilsson
Steingrímur Eyfjörd Island
Pia Fagerberg    
Gina Fallacio Italien  
Pernille Elida Fjoran Norge  
Daniela Franco Mexico 
Gabriela Fridriksdóttir Island   
Katarina Friberg     
Kajsa Frostensson    
Anna Fröman 
Inara Garklava Lettland
Marian Gayk Münster 09
Nan Goldin USA
Maria Gerdwilker Münster 09
Mieke Gerritzen Nederländerna
Marcus Granberg
Anne Grefstad (Norge) 
Gunvor Grundel Nelson
Denise Grünstein    
Lisbeth Grägg Finland    
Sigurdur Gudmundsson Island
Mattias Göthlin
Po Hagström
Kerstin Hamilton fotohögsk.    
Erla S. Haraldsdóttir Island    
Hulda Hákon Island 
Minna Havukainen Finland 
Maria van Heeswijk Holland
David Helander
Barbro Hemer
Beata Hemer    
Britta Henley
Kristofer Henriksson
Amanda Herman USA    
Annika von Hausswolff    
Carl Mikael von Hausswolff    
Ulrich Hillebrand  
Tatu Hiltunen Finland 
Gudrún Vera Hjartardóttir Island
Linda Hofvander fotohögsk.
Karolina Holmlund
Jenny Holzer USA 
Han Hoogerbrugge Nederländerna
Jean-Louis Huhta
Sabine Huzikiewiz Münster 09  
Jan Håfström 
Andrea Hösel
Marcus Ivarsson
Lisa Jeannin   
Staffan Jofjell
Signe Johannessen 
Michael Johansson
Peter Johansson
Robert Johansson 
Lisa Jonasson
Annika Kahmen Münster 09 
Andrejs Kalnacs Lettland 
Ilze Karlsone Lettland 
Anne-Li Karlsson    
Charlotte Karlsson    
Conny Karlsson 
Annica Karlson Rixon
Lioba Keuck Münster 09
Youngram Kim Münster 09
Elisabeth Kjellesvik (Norge)
Inga Lena Klenell
Franziska Lena Kluw Münster 
Sylvia Kochanska  
Kees de Kort Nederländerna
Tove Krabo  
Sara Kristoffersson 
Christoph Krümpel Münster 09 Tilman Küntzel Tyskland 
Mari Lagerqvist  
Runo Lagomarsino 

Nina Lassila     

 

Anna Ledin  
Dan Lekberg     
Lars Lerin 
Ilse Libiete Lettland 
Thomas van den Linden Holland 
Anneli Lindh 
Cecilia Lindholm Skottland
Petra Lindholm
Germund Lindunger
Jonas Liveröd  
Mikko Ljäs Finland  
Tilda Lovell    
Ebbot Lundberg  
Mikael Lundberg
Love Evan Lundell
Katti Lundh 
Ulf Lundin  
Cecilia Lundqvist
Manoel Marques  
Jonas Mathiasson  
Kristina Matousch  
Pia Mauno    
Ulla Magnusson    
Daníel Magnússon Island 
Bjarne Melgaard Norge 
Valde Mikanen Lettland 
Åke Mokvist
David Molander fotohögsk.
Staffan Mossenmark    
Kristina Müntzing
Martina Müntzing    
Jenny Mörtsell
Tommy Mäkinen
Aki Namba Münster 09   
Jesper Nord
Mattias Norström    
Oona Nelson USA
Robert K Nilsen (Norge)
Sonja Nilsson    
Jessica Nordström
Per Kristian Nygård (Norge)  
Alexander Obretenov Bulgarien 
Ragnhild Ohma Norge  
K.G. Ohlsson    
Lena Oja    
Kristian Oliveberg    
Leicy Olsborn
Jeff Olsson    
Jón Oskar Island 
Arta Ozola Lettland 
Mariette Parling  
Erik Pauser    
Felix Pedersen Danmark    
Stijn Peeters Holland 
Juris Petraskevics Lettland 
Elly van der Pelt Nederländerna
Björn Perborg  
Anna Persson    
Anders Petersen    
Christina Pettersson
Anna Plünning
Andreas Poppelier
Keiza Pritchard (England)    
Lorraine Rantala
Mari Rantanen
Pontus Raud  
Anders Romare 
Anke Reevers Nederländerna
Ditte Reijers 
Lluvia Rondena Spanien   
Helena Roos   
Erik Roren 
Anna Rosenberg   

Henrik Rylander 
Pia Rönnicke    
Arve Rönning Norge 
Petra-Maria Saarinen Scotland
Johannes Samuelsson fotohögsk. 
Nicolas Schevin Finland, Frankrike
Isabella von Schilcher Münster 09
Daniel Segerberg 
Lina Selander  
Egill Sæbjörnsson Island   
Ann-Sofi Sidén
Erik Sigerud
Anna Clara Sjöholm
Leif Skoog    
Christina Skårud  
Jen Speed USA 
Ilmur Stefánsdóttir Island    
Morgan Stenman  
Stina Stigell    
Kirsten Stoltmann USA    
 Ann-Sofi Sidén    
Christina Skårud
Hanna Sköld Nilsson    
Ilmur Stefánsdóttir Island  
Morgan Stenman    
Kirsten Stoltmann USA    
Max Streicher Canada 
Elly Strik Nederländerna
Anna Strid    
Erland Stålberg    
Kjell Sundberg
Johan Sunesson
Kathrine Svendsby    
Jörgen Svensson 
Anna Svensson  
Per Svensson    
Richard Svensson
Carl Henrik Svenstedt    
Johan Söderberg
Elina Sörenson  
Margriet Thissen Nederländerna
Johanna Tymark    
Linda Tedsdotter  
Martin Thelander   
Erla Thórarinsdottír Island
Ingvild Kjaer Tofte (Norge)
Karl  Tuikkanen      
Johanna Tymark 
Dick Verdult Holland    
Henk Visch Holland 
Sergio Vilanova Spanien   
Freddie Wadling 
Magnus Wallin
Paula Wallmark-Nilsson
Kim Westerström fotohögsk.
AK Westin
Barbro Westling    
Henric Westlund
Anders Widoff
Carolina Wigren    
Rita Winde 
Elisabeth Windisch Münster 09    
Johan Zetterqvist  
Jörgen Zetterquist 
Kasia Zych Scotland 
Nele Zirnite Lettland 
Andres Zirnitis Lettland   
Teo Ågren
Mårten Åhsberg

Anna Lamberg fotohögsk.
Peter Land 
Annika Larsson   
B.Christian Larsson    
Patric Larsson 
 

1998 - Alma the girl

 

1999- Make a Memory

 

2000 - Living Unit, Living United

 

2001 - True Fake

 

2002 - Human Body in Return

 

2003 - Going Fast but Where

 

2004 - This is the Place

 

2005 - Not the Same Colors

 

2006 - It is that it is - Is it that it is

 

2007 - Paleis Oranjestraat 

 

2008 - Present

 

2009 - Värmland Wood Festival

 

2010 - It's all over now

 

2014 - Coming up from Underground

2015 - Offside

2016 - Memory Under Revision

2017 - Where We Are Now

2018 - A Nowhere girl from a Nowhere Land

2019 - Within Realities

© 2014 Alma Löv Museum of Unexp. Art